چهارشنبه, 29 دی 1400
  • ساعت : ۹:۴۴:۲۳
  • تاريخ :
     ۱۳۹۷/۰۲/۰۸ 
  • کد خبر : ۱۸۲۷
اهرم دیپلماسی شهری برای عبور از بحران آب
شهردار اصفهان: هدر دادن آب در شرایط فعلی، تخلف نیست بلکه خیانت است بحران آب، شوخی نیست اما مردم و برخی مسوولان هنوز آن را جدی نگرفته اند.

 

شهردار اصفهان: هدر دادن آب در شرایط فعلی، تخلف نیست بلکه خیانت است

بحران آب، شوخی نیست اما مردم و برخی مسوولان هنوز آن را جدی نگرفته اند. این دغدغه، شهردار اصفهان و مدیران شهری را گرد هم آورد تا در این زمینه چاره اندیشی کنند؛ ستاد بحران خشکسالی به منظور بررسی راهکارهای عبور از بحران کم آبی با حضور شهردار اصفهان و جمعی از مدیران شهری و استانی تشکیل شد.

به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، شهردار اصفهان در این جلسه که با حضور جمعی از مدیران شهری، استانی و تنی چند از اعضای شورای شهر برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به مشکلاتی که در حوزه تامین آب در استان و شهر اصفهان وجود دارد، اعضای شورای شهر تأکید ویژه ای بر تشکیل ستادی به منظور پیگیری این موضوع داشتند.

قدرت الله نوروزی با بیان اینکه پیگیری معضل آب از سرچشمه حوضه آبریز زاینده رود و موضوع تونل سوم کوهرنگ باید در سطح استانی پیگیری شود، اظهار داشت: مدیریت شهری نیز قصد دارد با تشکیل ستاد آب و هم اندیشی، نحوه مدیریت مصرف آب در اصفهان را مدیریت کند.

شهردار اصفهان، درختان و فضای سبز را سرمایه ای ارزشمند برای اصفهان دانست و افزود: شهرداری اصفهان از مدت ها قبل به طور جدی و اساسی، اقداماتی را در نحوه مدیریت مصرف آب، شیوه آبیاری و کاشت گونه های مقاوم به کم آبی آغاز و پیگیری کرده تا فضای سبز اصفهان کمتر دچار آسیب شود. اما در کنار این اقدامات، باید با اخذ راهکارهای مناسب، تشکیل جلسات، تدوین آیین نامه ها و استفاده از نظرات صاحبنظران حوزه آب، بتوانیم فضای سبز شهر زیبا و جهانی اصفهان که مورد اقبال بسیار زیاد گردشگران است را حفظ کنیم.

وی با بیان اینکه هدر دادن آب در زمان خشکسالی، تخلف نیست بلکه خیانت است، ادامه داد: برای تداوم فعالیت ستاد خشکسالی همه از جمله نهادهای حاکمیتی، مدیران مناطق، مدیران شهری و استانی، سازمان های مردم نهاد و مراکز دانشگاهی باید بسیج شوند تا بتوانیم این مسأله بسیار مهم را حل کنیم.

لزوم برنامه ریزی جدی در استفاده از پساب

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان نیز در ادامه این جلسه با بیان اینکه هم اکنون در وضعیت فوق بحرانی به سر می بریم و چنانچه بارش ها ادامه پیدا نکند با مشکلات بسیار زیادی مواجه خواهیم شد، گفت: باید با تدبیر شورای شهر و شهرداری اصفهان، راهکارهایی در خصوص استفاده بهینه از آب برای عبور از این شرایط در نظر گرفته شود.

حیدر قاسمی با بیان اینکه فضای سبز موجود، هویت شهر اصفهان است و نمی توان به سادگی از کنار آن عبور کرد، افزود: فضای سبز شهر اصفهان راه تنفس شهر است و اگر از دست رود، حیات شهر را دچار مشکل خواهد کرد.

وی استفاده از پساب را مورد اشاره قرار داد و اضافه کرد: در این خصوص به برنامه ریزی جدی و عملی نیاز است؛ تکمیل خط انتقال پساب و تکمیل مخازن آن، تکمیل و اصلاح تصفیه خانه و همچنین اجماع در مجموعه استان برای عبور از بحران آب از جمله مواردی است که باید محقق شود.

وی تشکیل کارگروه در حوزه فضای سبز و استفاده از ظرفیت سامانه ارتباطات مردمی ۱۳۷ برای استفاده از نظرات مردم را از جمله برخی اقدامات حوزه معاونت خدمات شهری برای عبور از بحران خشکسالی ذکر کرد.

خطر تهدید آثار تاریخی

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در این جلسه با بیان اینکه بارندگی روز گذشته در شهرستان کوهرنگ ۴۶ میلی متر گزارش شده که این میزان همچنان به اندازه نیمی از سال گذشته هم نیست، اظهار کرد: اصفهان ۱۳ میلی متر بارندگی داشته که با وجود خوشحالی بسیار زیاد مردم، همچنان به اندازه نصف بارندگی سال گذشته است و از فاصله قابل توجه تا شرایط مطلوب حکایت دارد.

کوروش خسروی، معضل پوکی خاک را یکی از خطرات تهدید کننده برای شهر اصفهان ذکر کرد و افزود: این پوکی خاک آثار تاریخی را نیز تهدید می کند.

وی انتقال تجربه از طریق روابط بین الملل شهرداری، استفاده از دفتر فناوری های نوین شهرداری برای به کارگیری تکنولوژی های روز و فعال کردن همه جانبه دیپلماسی شهری را به عنوان راهکارهای مؤثر برای عبور از بحران خشکسالی یاد کرد.

دغدغه حفظ فضای سبز

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان نیز در ادامه با بیان اینکه طبق آخرین آمار، کل عرصه های فضای سبز شهر اصفهان ۳ هزار و ۷۰۰ هکتار است، گفت: ۳۰ درصد این عرصه ها در شرق اصفهان قرار دارد و از عرصه های اکولوژیک محسوب می شود.

فروغ مرتضایی نژاد، با بیان اینکه تعهد مسوولان شهر برای تامین آب مورد نیاز عرصه های اکولوژیک، ۲۲۵ لیتر بر ثانیه است، افزود: هم اکنون تنها با ۵ تا ۳۵ لیتر بر ثانیه، در حال حفظ این عرصه ها هستیم.

وی اراضی ناژوان را یک هزار و ۲۵۰ هکتار ذکر کرد و گفت: این اراضی خارج از اراضی باغات شهر است که از تعهدات دیگر سازمان ها بوده و باید برای آن آب تأمین می کرده اما هیچ گونه آبی برای آن تامین نشده است.

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان تاکید کرد: در موضوع تامین و مدیریت مصرف آب، برنامه های متعددی از جمله تهیه ۳۸ دستورالعمل مختلف برای جلوگیری از هدر رفت آب، ابلاغ کاهش ۷ درصدی کشت چمن، اجرای کشت ۳ هزار نوع گیاه به صورت دیم و آموزش به معاونان، کارکنان و کارگران شهرداری انجام شده است.

مردم، بحران را جدی نگرفته اند!

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.2.0.0
    V5.2.0.0